Choć większość osób słyszała o istnieniu zawodu, jakim jest złotnik, to jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę kryje się za tym tajemniczym określeniem. Złotnikiem nazywamy osobę, która zajmuje się wytwarzaniem ozdób z metali szlachetnych. Katowice są miastem, w którym można znaleźć prawdziwych ekspertów w swojej dziedzinie, takich jak np. Jubiler Głódkowski, oferujący efektowną biżuterię wykonaną z kruszców i kamieni najwyższej jakości.

Jakie są próby złota?

Złoto jest jednym z najcenniejszych kruszców na świecie. Jego rzeczywista cena zależy jednak od kilku czynników, które mogą zarówno odpowiadać za wysokie windowanie wartości złota, jak i znaczne obniżenie jego ostatecznej ceny. Nie każde złoto może więc zostać uznane za wartościowe - dlatego kruszec wykorzystywany do produkcji biżuterii jest oznaczany właściwą próbą złota.

Próba złota zależna jest od faktycznej ilości złota zawartego w danym przedmiocie. Warto jednak mieć na uwadze, że złoto, tak jak większość cenionych kruszców, jest jednak bardzo kruche, dlatego na etapie produkcji biżuterii stosuje się również dokładnie wymierzoną ilość domieszek innych metali. W ten sposób złota biżuteria może zachować swój blask i wysoką zawartość samego cennego kruszcu i jednocześnie odpowiadać wymaganiom dotyczącym twardości wyrobu.

Samo złoto, a próba to dwie inne kwestie - nie każdy kruszec przypominający złoto może w rzeczywistości zostać nazwany prawdziwym złotem, a tym samym, otrzymać oznaczenie próbą. Próba jest narzędziem, pozwalającym określić autentyczność kruszcu - metal zawierający mniejszą ilość złota, niż najniższa istniejąca próba nie może zostać nazwany złotem. Dzięki temu klient może mieć pewność, że zakupiona przez niego biżuteria jest autentyczna.

Zastanawiając się, jakie są próby złota oraz ich oznaczenia, warto zajrzeć do ustandaryzowanej miary, która obowiązuje jubilerów na całym świecie. Rodzaje prób złota można znaleźć wybite na biżuterii wykonanej z autentycznego złota, przez co możliwe jest zweryfikowanie nawet bardzo starych rodzinnych pamiątek. Wśród oznaczeń probierczych na biżuterii można zauważyć symbole i liczby.

W Polsce najczęściej spotykaną próbą jest próba 585, zawierająca analogicznie 58,5% czystego złota. Poniżej znajdują się inne popularne próby złota i ich oznaczenia:

Oznaczenie Próba Zawartość złota
0 999 99,9%
1 960 96,0%
2 750 75,0%
3 585 58,5%
4 500 50,0%
5 375 37,5%
6 333 33,3%

Najwyższa próba złota oznaczona jest liczbą 999 lub 24K, która wynika z procentowej zawartości kruszcu. Wyroby oznaczona taką próbą zawiera w sobie 99,9 % złota, jednak warto mieć na uwadze, że jest ona bardzo rzadko spotykana - tak duża zawartość prawdziwego złota sprawia, że wyrób jest niezwykle kruchy i najczęściej sprawdza się jako złoto inwestycyjne, do produkcji złotych sztab i monet.

Najlepsza próba złota to taka, która pozwala na jednoczesne zachowanie wszystkich właściwości autentycznego złota oraz wysokiej trwałości i odporności. Zadając sobie pytanie, jaka próba złota jest najlepsza, warto zastanowić się, czego oczekuje się od biżuterii - jak najwyższej zawartości cennego kruszcu, czy doskonałego wyglądu, który wyrób zachowa na lata.

Kolor złota

Na rynku, oprócz klasycznego złota, kruszec dostępny jest również w innych kolorach. Dzięki odpowiedniej domieszce innych metali szlachetnych, odcienie złota mogą znacznie różnić się od siebie. Rodzaje złota i jego kolory mogą występować więc w szerokiej palecie różnych odcieni. Najpopularniejszymi alternatywami dla klasyka, jakim jest żółte złoto, jest białe złoto oraz różowe złoto.

Zastanawiając się, jaki kolor złota jest najdroższy, warto mieć na uwadze, że i w tym przypadku cena zależy od kilku czynników. W zależności od uzyskanej barwy, mieszanka kruszców musi zawierać inne ilości poszczególnych metali szlachetnych. Oprócz tego, że najbardziej istotna jest oczywiście sama zawartość czystego złota, dużą rolę w ostatecznej wycenie biżuterii może grać wartość innych metali oraz to, jaki procent całego wyrobu stanowi dany metal.

Białe złoto

Ten rodzaj złota jest wykonany ze stopu żółtego złota oraz białego metalu, jakim jest np. pallad. Po dodaniu innego metalu szlachetnego biżuteria może zyskać bardzo blady odcień żółci - perfekcyjny srebrny odcień uzyskuje się po wykonaniu rodowania. Choć niektórzy porównują białe złoto ze znacznie tańszym srebrem, to w rzeczywistości sprawa wygląda zgoła inaczej. Białe złoto charakteryzuje się niepowtarzalnym, wręcz kryształowym blaskiem. Dodatkowo ten rodzaj złota stosuje się głównie w połączeniu z brylantami i innymi cennymi kamieniami szlachetnymi.

Różowe złoto

Złoto o różowym odcieniu przeżywa aktualnie prawdziwy boom. Dzięki umiejętnie odmierzonej domieszce miedzi, biżuteria z różowego złota może uzyskać bardzo elegancki, stonowany odcień. Zbyt duży dodatek miedzi odpowiada za wytworzenie bardzo intensywnego odcienia, przypominającego wręcz czerwień. 

Żółte złoto

Złoto w oryginalnym, żółtym kolorze to nadal najpopularniejsza wersja tego cennego kruszcu. Powstaje dzięki połączeniu czystego złota ze srebrem, cynkiem lub miedzią, w zależności od tego, jaki odcień chce uzyskać jubiler. Aktualnie najmodniejsze jest żółte złoto w bardziej stonowanych barwach, z większą domieszką srebra.

Inne kolory złota

Na skutek eksperymentów z dozowaniem ilości innych metali w stopie, powstały również wyroby w nietypowych barwach. Na rynku można spotkać czarne złoto, które jest w rzeczywistości żółte, jednak pokryte galwaniczną powłoką rutenu zyskuje głęboki, ciemny odcień.

Różowe złoto, o znacznie zwiększonej ilości miedzi oraz zmniejszonej domieszce srebra, zmienia się w czerwone złoto. Ma również swoich zagorzałych fanów. Najnowszą i najrzadziej spotykaną mieszanką jest złoto w kolorze niebieskim. Powstaje na skutek dodania niklu i żelaza do klasycznego, żółtego złota. Nie stosuje się jej zbyt często, zwłaszcza z powodu obecności niklu - jest on dość silnym alergenem.

Złotnik online

Osobista wizyta u jubilera co prawda pozwala na dokładne sprawdzenie oferowanej biżuterii, jednak znacznie wygodniejsze jest skorzystanie z rozwiązania, jakim jest złotnik online. Złotnik posiadający sklep internetowy umożliwia swoim klientom dokonać zakupu bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie istotne dla zapracowanych.

Złotnik sklep

Dla wielu osób istotna jest jednak możliwość zobaczenia biżuterii na własne oczy oraz przymierzenia jej, co powinien oferować każdy złotnik. Sklep stacjonarny Jubiler Głódkowski jest miejscem, w którym klienci mogą nie tylko dotknąć i założyć wybraną biżuterię, ale i skorzystać z profesjonalnego doradztwa doświadczonych jubilerów.